“Žetvene svečanosti” u Zokovom Gaju

U organizaciji Matice Slovačke Zokov Gaj, u tom je mjestu općine Zdenci održana tradicionalna 11. manifestacija Slovaka i prijatelja pod nazivom ”Žetvene svečanosti”. Manifestaciji su nazočili članovi matice iz Osijeka, Miljevaca, Jakšića i domaćina Zokovog Gaja, potom obnašateljica dužnosti župana Virovitičko-podravske županije Sanja Bošnjak, predsjednica općinskog Vijeća Zdenci Vidica Kovačević, župnik župe Bokšić Dražen Zrile i mnogi drugi.

Manifestacija je održana pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine RH, Općine Zdenci te uz potporu Virovitičko-podravske županije. Članovi matice Slovačke Zokov Gaj prikazali su žetvene svečanosti, kako se nekada kosilo žito, slagalo u snoplje, kako se jelo na polju, a pomagali su im sunarodnjaci, članovi Matica iz Osijeka, Miljevaca, Jakšića dok su cijeli program pjesmom i plesom uljepšali članovi KUD Zdenac iz Zdenaca. Program je započeo povorkom od mjesnog doma prema žitnom polju gdje su kosci najprije nabrusili kose, a onda krenuli kositi snop po snop, žene su vezale žito u granice i slagale na hrpu. Tijek radove pratile su tradicionalne slovačke žetvene pjesme. Nakon košnje održan je kulturno-umjetnički program na kojem su nastupile folklorne skupine nazočnih Matica te KUD-a Zdenac.

0907zetvenesvecanosti4

Menu Title
Skip to content